Twój budynek jest już w stanie surowym. Fundamenty ulokowano w ziemi poniżej poziomu przemarzania gruntu, na nich wyrosły ściany konstrukcyjne, między nimi sieć chudszych i cieńszych ścianek działowych. Powyżej ulokowano stropy, a na nich ułożono więźbę dachową. Już wiadomo, gdzie będzie komin. Teraz można wstawić już drzwi i okna oraz przejść do wykończenia.
Bardzo ważny jest dół domu – to od niego się zaczyna i on decyduje o tym czy budynek postoi wiele lat. Po ułożeniu pierwszej warstwy jako zasypki z piachu, wszystko wyrównuje się betonem. Na to kładzie się izolację, przeciwwilgociową lub przeciwwodną, zależnie od warunków. Później to wszystko po raz kolejny należy wypoziomować cienką warstwą, aby przygotować podkład pod podłogę z płytek, paneli, desek czy innego materiału. Warto wtedy zainwestować w nowoczesne wylewki maszynowe. Są one kładzione wtedy w sposób profesjonalny i bardziej skuteczny. Bardzo ważne, aby wylewka była prosta – to ona decyduje o tym, czy długopis lub kulka rzucona później na podłogę stanie w miejscu, czy pokula się na przeciwległy koniec pokoju.
Ściany wewnętrzne, zarówno działowe jak i te konstrukcyjne, zwykle pokrywa się tynkami. Wtedy można pomalować je na dowolny kolor. Obecnie jest to najpopularniejszy sposób wykończenia, jest bowiem tez najprostszy, łatwiejszy w uzyskaniu niż tapety czy elewacje wewnętrzne z cegieł lub kamieni. W tym przypadku również warto zdecydować się na tynki maszynowe. Nakłada się je wtedy na ściany i sufity za pomocą specjalnych urządzeń, a nie ręcznie. Opłaca się to szczególnie przy dużych powierzchniach, ponieważ wtedy prędkość pracy jest większa, można otynkować wnętrze bardziej wydajnie.
Reasumując, wykończenie mieszkania to ważna sprawa i nie wolno jej zaniedbywać.
Zobacz też: Wylewki maszynowe Kraków