Konopie medyczne są bogatym źródłem witaminy K, dzięki której łatwiej utrzymać w organizmie odpowiedni poziom. Działają także przeciwkrwotocznie. Olej konopny zawiera kwasy Omega 3, które zapobiegają cukrzycy, pozytywnie wpływają na stan włosów, skóry i paznokci oraz wspomagają pracę serca, także Omega 6 wspomagające pracę wątroby i nerek oraz przyspieszające gojenie ran. Kwasy tłuszczowe stanowią ponad osiemdziesiąt procent składu oleju konopnego.
Ponadto, zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe – na przykład kwas oleinowy, linolenowy czy gamma-linolenowy. Są to bardzo ważne składniki diety. Organizm ludzki nie jest w stanie samodzielnie ich wyprodukować, dlatego należy dostarczać je z zewnątrz – w suplementach diety lub w codziennej diecie. Ich niski poziom niekorzystnie wpływa to na kondycję naszej skóry, która może stać się sucha, oraz włosów i paznokci, które staną się łamliwe. Kwasy tłuszczowe stabilizują poziom lipidów we krwi, a tym samym chronią organizm przed tworzeniem się blaszek miażdżycowych, które są najczęstszą przyczyną udarów i zawałów serca.
Olej konopny zawiera także witaminy A oraz E; mają one bezpośredni wpływ na kwas Omega 3 (chronią go przed utlenianiem). Ponadto poprawiają one krążenia krwi i pozytywnie wpływają na stan naczyń krwionośnych. Konopie medyczne są też źródłem minerałów – między innymi wapnia, cynku, żelaza, fosforu i magnezu.
Oleje konopne zawierają także wysokiej jakości białko, które jest bardzo dobrze przyswajalne, dzięki czemu nie powoduje wzdęć. Nie zawiera ono szkodliwego cholesterolu.