Lampy awaryjne to wymóg każdego obiektu publicznego, który powinien przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa i wymóg Unii Europejskiej. Projektując już nasze wnętrze, powinniśmy zapewnić mu jak najlepsze warunki do ewakuacji i odpowiednio je doświetlić.
Oświetlenie awaryjne będzie pełnić tutaj niebagatelną funkcję, a prym wśród tego typu źródeł światła będą wiodły oczywiście produkty wykonane w energooszczędnej technologii LED. Zużywają one nie tylko znacznie mniej energii, ale zaskakują również swoją funkcjonalnością i trwałością. Lampy awaryjne tego typu najczęściej spotkamy w różnych centrach handlowych, a także w klatach schodowych, czy innych obiektach. Wykonane w technologii LED zużywają znacznie mniej energii, a dzięki czemu ich praca przy odłączonym zasilaniu jest znacznie dłuższa. Każde oświetlenie awaryjne powinno być wyposażone w elektroniczny układ zasilania z diodą, a także moduł awaryjny. Dziś dostępne są już kompletne rozwiązania, które wyróżniają się nie tylko funkcjonalnością, ale także estetycznym wyglądem.
Lampy awaryjne dostępne są obecnie zarówno w formie natynkowych lub podtynkowych oczek, ale także w formie opraw ewakuacyjnych, czy w postaci dobrze znanych już nam rastrów. Oprawy awaryjne ze wbudowanym akumulatorem, nie posiadają zbyt skomplikowanej konstrukcji. W momencie, kiedy źródło energii jest dostępne, zasilają i automatycznie ładują one swoją baterię, a w momencie odłączenia energii, używają prądu z akumulatora, aby uruchomić swoje źródła światła.
Lampy awaryjne dostępne są również w wersji dwufunkcyjnej. Jest to specjalny rodzaj opraw, które pracują zarówno przy podłączonym, jak i odłączonym zasilaniu. Kiedy oprawa posiada stały dostęp do energii, pracuje ona w trybie optymalnym, natomiast w momencie odłączenia zasilania, przechodzi ona automatycznie w tryb awaryjny. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwoli nam na używanie dedykowanych opraw zarówno jako główne źródło światło, jak i to awaryjne w momencie problemów z dostępem do energii elektrycznej.